İçeriğe geç

Boşanma Davalarında Telefon, Whatsapp, Sms ve Mesaj Kayıtlarına Ulaşılabilir mi?

Genel kural: Telefon dinlemeleri, bu hususlardaki talep ve işlemler, Aile Hukuku kapsamında değil; belirli şartların varlığı halinde Ceza Hukuku kapsamında mümkün olabilir.

Çekişmeli boşanma davasının gündeme geldiği durumlarda merakla sorulan konuların başında tarafların birbirlerinin arama, HTS kayıtlarına, mesaj kayıtlarına delil olarak dayanıp dayanamayacakları ve/veya kendi kayıtlarına mahkemenin erişiminin olup olmayacağı gelmektedir.

Eşlerden birinin karşı cinsten başka birisi ile olağan dışında telefon görüşmesi yapması cinsel güven sarsıcı davranışlardan sayılmakla birlikte evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle açılacak boşanma davalarında boşanma konusu teşkil eden davranışlardan kabul edilmektedir.


Bu bakımdan boşanma davalarında geçmişe dönük telefon konuşma ve sms kayıtları istenebilmektedir.

Boşanma davası nedeniyle mahkemeden telefon görüşmeleri ya da mesajlaşmaları ile ilgili talep edilebilecek hususlar şunlardır:

  • Aranan numara
  • Aranan tarih ve saat
  • Mesaj gönderilen numara
  • Mesaj gönderim tarihi ve saati

Zaten yukarıda anlatılanlar dışında ki kayıtların operatörler tarafından kayıt altına alınıp saklanması suç teşkil edecektir.

Her ne kadar mesaj ve görüşme içeriklerine ulaşılamasa da ilgili numaralarla görüşme sıklığı mahkemenin nezdinde ispat vasıtası olarak kullanılabilecektir.

Operatörlerin göndermiş olduğu hangi numaralarla hangi saatlerde hangi sıklıkta ve hangi sürelerle görüşüldüğüne ilişkin veriler hukuki birer delil olarak kabul edilecektir.

Whatsapp‘ın ülkemizde herhangi bir ofisi bulunmaması sebebiyle Mahkeme Whatsapp Kayıtlarını İsteyebilir mi sorusunun cevabı özetle “hayır”dır. Whatsapp ülkemizden giden içerikle ilgili talepleri karşılamamaktadır.

Adalet Bakanlığı’nca belirlenen süre 300 gündür. Çekişmeli boşanma süreci karara itiraz sonucu istinafa başvurduktan sonraki süre 6 ay, Yargıtay’a başvuru yapıldıktan sonra karar süresi 1 senedir.

Eşler arasında yapılan Whatsapp yazışmaları, boşanma davasına delil olarak sunulabilir. Nitekim eşler arasında yapılan konuşma içerikleri her iki tarafın da ulaşabileceği delillerdendir. Bu kapsamda eşler arasındaki konuşmaların ekran görüntüsünün boşanma davasında whatsapp ekran görüntüsü olarak sunulması mümkündür.

3/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ali Tümbaş

Fatih, Fevzi Çakmak Blv. No:139, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

Call Now

WharsApp
Avukat Ali Tümbaş
Merhaba ben Avukat Ali Tümbaş, Size nasıl yardımcı olabilirim?