İçeriğe geç

Görevinin dışında işler yaptırılan işçi işi bırakabilir mi?

Değerli okurlar, malumunuz sanayi şehrindeyiz. Hukuk camiasına da en çok yansıyan konular arasında işçi işveren problemleri geliyor. Elimizden geldiğince sık yaşanan sorunlar ve sık sorulan sorular hakkında sizleri bilgilendirmeye gayret ediyoruz.
Bu hafta da köşemizde görevinin dışında işler verilmesi durumunun işçiler için kanayan bir yara halini almasını işleyeceğiz.  Görev tanımı denilen olgu gerek iş sağlığı ve güvenliği anlamında gerekse de verimli çalışma anlamında önem arz eder.
Nitekim görevinin dışında işler yapmaya zorlanan işçi belki de bilmediği işi yaparken bir iş kazası geçirebilir. Ya da dikkat dağınıklığı yaşayarak başka bir iş arkadaşına zarar verebilir. Bazen de böyle şeyler olmaz ama hatalı üretime neden olunarak işyeri zarar görebilir.
Bunlardan hiçbirisi olmazsa bile görevinin dışında işler yapmak zorunda kalan işçi gerek psikolojik olarak gerekse de fiziksel olarak bu durumdan olumsuz etkileneceği için asıl işini verimsiz yapacaktır. Bu da profesyonel iş hayatında istenmeyen bir durumdur.
 


Ayrıca en çok gelen itirazlara bakıldığında “….biz işverenle şu işi yapmak üzere anlaştık, ama adam bizi başka işleri de yaptırıyor, fazladan bir işçi daha çalışacağı yerde bir maaş daha az vermek için bizi kullanıyor…..” şeklinde oluyor. Esasen haklı da bir itiraz. Ne konuşuldu ise onun uygulanması gerek. Bunun dışına çıkılınca iş koşulları hem değiştirilmiş hem de kötüleştirilmiş oluyor.


Konuya ilişkin YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ 2015/13375 E., 2017/15659 K. Sayılı kararında durumu iş koşullarında esaslı değişiklik olarak değerlendirmiştir

“….. İşçinin görev tanımı içinde olan işler dışında iş verilmesi, iş hafif olsa bile esaslı değişikliktir. Burada yapılan işin niteliği önemlidir.
Yazılı yapılmadığı sürece geçerli değildir ve daha önceki yıllarda işçinin aynı işi yapmış olması, esaslı değişikliği ortadan kaldırmaz.
Örneğin; makineci olan işçiye görev tanımı dışında temizlik, yükleme ve sevkiyat yaptırılmak istenmiştir. Esaslı değişiklik olduğundan, işçi bunu kabul etmek zorunda değildir…..”


Burada şu uyarıyı yapalım, size imzalatılan evraklara dikkat edin, neye imza atıyorsunuz mutlaka inceleyin, kafanıza yatmayan hususlar veya aklınızın karıştığı noktalar varsa iyice araştırın, bir bilene sorun. Daha önce o işyerinde çalışıp çıkmış insanlarla mutlaka konuşun, mutlaka hukuki danışmanlık alarak belge imzalayın.
Özetle işçiye görevinin dışında işler yatırılması işçinin yazılı onayını gerektirir, bu durum iş sözleşmesinin işçi aleyhine değiştirilmesi, kötüleştirilmesi olduğundan dolayı işçi bunu kabul etmeyip iş akdini haklı nedenle feshedebilir ve bu şekilde kıdem tazminatına hak kazanabilir.
Elbette bu durumları işçi mahkemede ispat etmelidir. Bu sebeple iş akdini feshetmeden evvel delillerinizi toplayıp hukuki yardım almadan sürece başlamamanızı tavsiye ederiz. Saygılarımla…

Gaziantep Barosu Avukatı

Avukat AliTümbaş

Makalemizi Oylar Mısınız? post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ali Tümbaş

Fatih, Fevzi Çakmak Blv. No:139, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

Call Now

WharsApp
Avukat Ali Tümbaş
Merhaba ben Avukat Ali Tümbaş, Size nasıl yardımcı olabilirim?