İçeriğe geç

Sosyal Medya Hesabını Çalmanın Cezası Var Mıdır?

Sevgili okurlar! Sosyal medya deyince aklınıza ilk ne geliyor ? İyi ve faydalı mı yoksa kötü ve zararlı mı? Elbette yazımızda sosyal medyanın faydaları veya zararları üzerinde detaylı bir inceleme yapmayacağız. Bu konuda oldukça değerli değerlendirme ve yorumlar bir hayli fazla. Biz yazımızda şuna değineceğiz;  sosyal medya iyi olsun veya kötü olsun bir şekilde sosyal medya hesabı bulunduran kişilerin hesaplarının çalınması durumunda ne olur? Bu işin çözümü var mı? Evlerden ırak evine hırsız giren birisinin koşa koşa karakola gitmesi gibi hesabı çalınan kişi de böyle bir şikayette bulunabilir mi? Sosyal medya hesabı denilen şeyin hukuken çalınması mümkün olan bir malvarlığı değeri var mı ?
 
Günümüzde akıllı telefonların ve internet kullanımının yaygınlaşması nedeniyle artık tüm işlemlerimizi eposta ile takip etmekteyiz. Bankadan  ücretli veya  ücretsiz tüm işlemlerimizi eposta üzerinden takip ediyor olmamız nedeniyle internetin araç olarak kullanılarak işlenen suçlarda Sosyal Medya Hesabını çalma da dahil artış göstermektedir.

Bilişim alanında işlenen suçların başında ise, e-posta ve sosyal medya hesabını çalmak suretiyle ele geçirilmesi yer alıyor. Ele geçirilen bu hesaplar sayesinde çok ciddi boyutlarda dolandırıcılık suçu işlenmektedir.

Bu nedenle bilişim suçları ile alakalı Türk Ceza Kanununda yapılan düzenlemeler ile cezai yaptırımlar getirilmiştir.

Hack adı altında birçok yöntem ve taktik ile kişileri mağdur etmek amacıyla yola çıkan kişiler internet siteleri, şahıs e-posta ve sosyal medya kullanıcılarını hedef almakta ve kişilerin Sosyal Medya Hesabını çalmaktadırlar.

En çok kullanılan yöntemlerin başında gönderilen linke tıklayın, anketimize katılın, ihtiyaç sahipleri için başlattığımız kampanyanın duyurulması için tıklayın, çocuk esirgeme kurumu , huzurevi gibi yerlerin koşullarının iyileştirilmesi için sesimizi duyuralım lütfen linke tıklayarak daha çok kişiye ulaşalım, hesabınız şu an terör örgütüne mensup kişilerin eline geçmiş, emniyet birimleri olarak gerekli müdahaleyi yapmak için ilgili linke tıklamanız gerekir sonra siz de yargılanırsınız, devlet Özel İletişim Vergilerini iade ediyor, talep oluşturmak için tıklayınız, kredi kartı aidat ücreti iadesi yapmak isterseniz tıklayınız gibi çok çeşitli yöntemlerle gönderilen tıklatarak hesabı ele geçirmenin ilk adımı atılmakta ve sonrasında hesabınızı el geçirdikleri görülmektedir.

Sosyal medya hesapları, kullanıcılarının kişisel bilgilerini ve özel verilerini barındırdığı için sosyal medya hesabının güvenliği önem arz eden bir konu haline gelmektedir.

Yargıtay Twitter, Facebook, Instagram vb gibi Sosyal Medya Hesabını ele geçirilmesinden sonra bu hesaplar üzerinden hesabı çalınan kişi aleyhine video , resim paylaşılmasını veya sahte bir başka hesaptan başkasına ait bilgilerin sızdırılmasını ;

İnternet yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğunu önemle  belirtmiştir.

Türk Ceza Kanununda Sosyal Medya Hesabını çalma eylemleri ve diğer suçlar ile ilgili;

Bilişim sistemine girme başlıklı

    •    243. Maddede; bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye; bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verileceği,

Ve bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse; altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceği,

Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme başlıklı

    •    244. Maddede bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi; bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği
Ve bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi; altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği düzenlenmiştir.  ( Sosyal Medya Hesabını çalma eylemleri ve diğer suçlar )

SOSYAL MEDYA HESABINI ELE GEÇİRİLDİ NELER YAPABİLİRİM?

E-postanızı veya Sosyal Medya Hesabını başkalarının hakimiyetiniz hissettiğiniz ya da hesaplarınıza erişim sağlayamadığınız an itibariyle hesabınıza tanımladığınız kurtarma, yedek mail adresiniz üzerinden erişim sağlayıp saylayamadığınızı kontrol etmek olmalıdır. Kurtarma, yedek mail adresinize erişim sağlayabiliyorsanız hemen bağlantılı tüm hesaplarınız ile alakalı şifre değişimi yapılmalıdır.

Hesabınıza ait tüm erişim bilgileriniz değiştirilmiş ise hizmet aldığınız platformun destek kısmından durumu bildirmeniz, hesabınız üzerinden yazışma yapılıyor ise profilinizdeki kişilerin zarara uğramaması için arkadaşlarınıza bilgi verip şikayet etmelerini sağlamalısınız.

Dünya genelinde kullanılan Facebook, instagram vb sosyal medya sistemlerinde bu işlemler dakikalar içerisinde yapılan müdahale ile durdurulabiliyor. ( Sosyal Medya Hesabını çalma eylemleri ve diğer suçlar )

E-posta veya Sosyal Medya Hesabını çalarak bunlar Üzerinden Dolandırıcılık Yapılıyorsa Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan sosyal medya hesaplarının çalınması ile birlikte profilinizdeki arkadaşlarınızdan para talep edilmesi durumunda size en yakın Emniyet birimine giderek ya da Cumhuriyet Başsavcılığına yapacağınız suç duyurusu ile yapılmakta olan dolandırıcılık girişimlerinin sizin tarafınızdan yapılmadığı, işlenen ya da işlenecek suçlarla ilgili bağlantınızın olmadığını hesabınızın üçüncü şahıslar tarafından ele geçirildiğini
bildirmeniz gerekmektedir.

Eposta ve Sosyal Medya Hesap Çalma Suçu ve Cezası ( Hack)Eposta ve sosyal medya hesaplarını çalmak, bu hesaplar üzerinde işlem yapmak gibi eylemler yukarıda da belirtildiği üzere Türk Ceza Kanunu anlamında suç oluşturmaktadır.

Sonuç olarak sosyal medya artık hayatın bir parçası, küçüğümüzden büyüğümüze herkesin bir zaman geçirme mecrası. Ama aynı zamanda maddi ve manevi bir değer atfettiğimiz bir tür malvarlığı değeri. Adımızı kullanarak , hesabımızı çalarak ya da başka türlü yöntemlerle ucu bize dokunacak işlere maruz kalmamak için uyanık olmak gerekiyor. Zaman değerli, ömür sermayesi bitiyor dostlar, bu mecradan uzak durun demiyoruz elbette ama gereğinden fazla zaman tüketmemek lazım,aman size her gönderilen linke de tıklamayın..Saygılarımla.

Gaziantep Barosu Avukatı

Avukat Ali TÜmbaş

Makalemizi Oylar Mısınız? post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ali Tümbaş

Fatih, Fevzi Çakmak Blv. No:139, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

Call Now

WharsApp
Avukat Ali Tümbaş
Merhaba ben Avukat Ali Tümbaş, Size nasıl yardımcı olabilirim?