İçeriğe geç

Boşanma Davası Açma Ücreti 2022

2022 YILI GÜNCEL HARÇ TARİFESİ İLE ANLAŞMALI BOŞANMA İÇİN MAHKEME VEZNESİNE YATIRILMASI GEREKEN TOPLAM PARA NE KADARDIR?


Başvurma harcı 59,30 TL

Peşin Harç 59,30 TL

Gider avansı 320,00 TL

Vekalet Harcı 8,50 TL

Vekalet Pulu 13,40 TL

Olmak üzere 2022 yılı için anlaşmalı boşanma davası için mahkeme veznesine toplam 452,00 TL yatırılması gerekmektedir. Ayrıca dinlenecek tanık sayısına göre de ihtiyaç doğrultusunda ek ödeme yapılması gerekebilir.

ANLAŞMALI BOŞANMA AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADAR?

Avukatların, Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl belirlenen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen ücretin altında bir meblağ belirlemesi yasaktır. Tarafların hukuki anlamda menfaatlerini en iyi savunacak ve boşanma sürecinde onları temsil edecek olan avukatlarının bu meblağdan düşük meblağda dava alması kesinlikle yasaktır. Bir avukatın Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ücret tarifesinin altında dava alması veya baroya haber vermeksizin ücretsiz dava alması avukat için disiplin cezası gerektiren bir durumdur. Avukatlık ücretleri seçeceğiniz avukatın talebine bağlı olarak da değişeceğinden en doğru bilgi için çalışmak istediğiniz avukatla görüşmeniz gerekmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Açma Ücreti 2022

Aile içi şiddetli geçimsizlik, sadece tek taraflı boşanma isteği veya 1 yıldan daha az evliler için açılacak davalar çekişmeli boşanma davası olarak geçmektedir. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına oranla daha uzun ve karışık bir sürece sebebiyet vermektedir. Bu sebeple fiyatlandırmada da anlaşmalı boşanma davasına oranla daha yüksek olabilmektedir.

Türkiye Barolar Birliği’nin resmi sitesinden çekişmeli Boşanma Davası Açma Ücreti 2022 yılı fiyatları açıklandı. Eğer resmi siteden fiyatlandırma ile ilgili kısmı bulamazsanız büromuzu arayarak veya iletişim kısmında bulunan adresimizden bize ulaşarak fiyatları öğrenebilirsiniz. Bürolara bu belirlenen asgari ücret üzerinden yapacakları fiyatlandırmalar ile sizlere yardımcı olmaktadır.

Boşanma Davası Ücreti 2022

2022 yılı Avukat Asgari Ücret Tarifesi’ne göre, boşanma davası ücreti en az 5.100,00 TL olarak belirlenmiştir. Boşanma davalarında bu ücretin altında avukatın dosya alması disiplin suçudur. Ancak bu tarife anlaşmalı boşanma davaları ücreti için uygulanabilir niteliktedir. Çekişmeli boşanma davası ücretleri davanın gidişatı ve seyrine göre 10.000 TL ile 20.000 TL arası değişkenlik gösterebilmektedir.

Tarifenin yanında her il barosu da tavsiye niteliğinde kendi asgari vekalet ücret tarifesi yayınlamaktadır. Gaziantep Barosu 2022 yılı boşanma davası avukat vekalet ücret tarifesi henüz yayınlanmamıştır. Ancak Gaziantep Barosu, 2021 yılı tarifesine göre; çekişmeli boşanma davaları için 10.500,00 TL, anlaşmalı boşanma davaları için ise 8.000,00 TL olarak belirlemiştir. Unutulmamalıdır ki bu ücret tavsiye niteliğinde olup, daha az ücret gerekebileceği gibi daha fazla vekalet ücret ödemesi de gerekebilir. Bu tamamen davaya göre değişmektedir.

Devlet boşanma avukatı verir mi?

Boşanma avukatı ücretini karşılayamayacak kişilere devlet avukat vermez. Öte yandan, boşanma avukatı ücretini karşılamakta zorluk çekecek olanlara ve ödeme gücü olmayan kişilere Gaziantep Barosu Adli Yardım kapsamında avukat tayin etmekte, ücretini Baro olarak kendisi üstlenmektedir. Dolayısıyla boşanmada devlet avukat verir mi şeklinde sorunun cevabı hayır, boşanmada baro avukat verir mi şeklinde sorunun cevabı evettir.

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ali Tümbaş

Fatih, Fevzi Çakmak Blv. No:139, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

Call Now

WharsApp
Avukat Ali Tümbaş
Merhaba ben Avukat Ali Tümbaş, Size nasıl yardımcı olabilirim?