İçeriğe geç

Boşanma Davası Ücreti 2022

Boşanma Davası Ücretleri 2022 Yılında Ne Kadar?

Çeşitli faktörler dikkate alınarak belirlenen boşanma davası ücreti 2022 yılında belirli değişikliklere uğramıştır. Bu çerçevede boşanma davasının açılacağı şehir, çiftin birbirinden talepleri ve mal paylaşımı gibi durumlar göz önünde bulundurularak boşanma avukatı ücreti belirlenecektir. Ancak ücret belirlenirken ilgili baro ve Avukat Asgari Ücret Tarifesi’nin dikkate alınması oldukça önemlidir. Bu şekilde en alt seviye boşanma avukatı ücretleri belirlenebilir. Peki, ücret ne kadardır?

  • Avukat Asgari Ücret Tarifesi’nce belirlenen ücrete göre 2022 yılında boşanma avukatı ücreti 5.100 TL’dir. Bu ücret asgaridir. Daha aşağısının olması söz konusu değildir.
  • Boşanma davasının türüne göre ücret değişikliğe uğrayacaktır. Burada da davanın türü, içeriği, mal paylaşımı ve eşlerin talepleri dikkate alınarak bir ücret belirlenmektedir.
  • 2022 yılında boşanma avukatı ücreti çekişmeli boşanma davalarında 10.000 TL ila 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu ortalama bir rakamdır. İlgili şehrin barosu bu konuda bir fiyat belirlemektedir.

Boşanma davası ücretleri 2022 yılında yukarıdaki düzeydedir. Bunun yanında ücret belirlenirken pek çok farklı faktör devreye girer. Hazırlanan dilekçeler, gerçekleştirilen adımlar ve daha fazlası, ücretin azalması ya da artmasına sebep olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli boşanma davalarına göre anlaşmalı boşanma davaları daha kısa sürmekte ve karşılıklı bir anlaşma olduğu için süreç yönetiminde de herhangi bir sıkıntı çıkmamaktadır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davalarında asgari olarak 5.100 TL ön plandadır. Bu rakamın altında bir fiyat belirlemek ise mümkün değildir. Ayrıca bu fiyat Avukat Asgari Ücret Tarifesi’nce belirlenmiştir. Davanın içeriği, şehir ve diğer detaylar değişikliklere sebep olabilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Anlaşmalı boşanma davasında uygulanması olası tarife asgari tarife olsa da çekişmeli boşanma davalarında tarife değişiklik göstermektedir. Bu durumda davanın içeriği, mal paylaşımı ve nafaka gibi faktörlere bağlı olarak farklılaşır. Ortalama olarak 10.000 TL ile 20.000 TL arasında fiyat üzerinden çekişmeli boşanma avukatı ücretleri belirlenmektedir. Davanın gerçekleşeceği şehir de fiyatın belirlenmesinde önemli bir faktöre sahiptir.

Boşanma Davası Harç ve Masrafları 2022

Boşanma davası masrafı 2022 yılı için 600-700 TL arası değişmektedir. Bu miktar dava açarken ödenen harç ve gider avansı toplamıdır. Talep içeriğine göre ödenen masraf değişebilmektedir. Belirtilen ücreti mahkeme belirlemektedir. Kullanılmayan gider avansı dava kesinleştikten sonra alınabilmektedir.

Devlet boşanma avukatı verir mi?

            Boşanma avukatı ücretini karşılayamayacak kişilere devlet avukat vermez. Öte yandan, boşanma avukatı ücretini karşılamakta zorluk çekecek olanlara ve ödeme gücü olmayan kişilere Gaziantep Barosu Adli Yardım kapsamında avukat tayin etmekte, ücretini Baro olarak kendisi üstlenmektedir. Dolayısıyla boşanmada devlet avukat verir mi şeklinde sorunun cevabı hayır, boşanmada baro avukat verir mi şeklinde sorunun cevabı evettir.

Hiçbir ücret ödemeksizin boşanma davasında barodan avukat talebi ile avukatlık hizmeti alabilmek için bazı şartlar gereklidir.

Boşanmalarda barodan avukat talebi

İstanbul Barosu’nun adliyelerdeki Adli Yardım Bürolarına aşağıdaki evraklar ile başvurulması halinde, kişinin ücretsiz avukat yardımından yararlanıp yararlanamayacağına karar verilir:

  1. Fakirlik belgesi (Muhtardan alınır) 
  2. İkametgah belgesi (Muhtardan alınır) 
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi

Fakirlik belgesi ile boşanma talebi ile birlikte boşanma davasında kullanılması gereken tüm delil ve belgelerin fotokopisi Baro’ya mümkün oldukça temin edilmelidir. Baro’nun avukat ataması halinde avukata mümkün mertebe bilgi, delil ve yazılı belge sunmak önemlidir. Örneğin taraflar arasında gerçekleşen yazışmalar, taraflar arasındaki husumete bizzat şahitlik etmiş olan kişilerin T.C. kimlik numaraları ve iletişim bilgileri, fotoğraflar, ödeme dekontları ve bu gibi belgeler boşanma avukatına verilmelidir.

Bunlarla birlikte Gaziantep Barosunun Adli Yardım Bürosuna boşanma davası için ücretsiz avukat talebi sunabilmek için Başvuru Formu’nun doldurularak sunulması gerekmektedir. Boşanma Avukatı İstanbul şehrinde arıyorsanız eğer baro web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm belgelerin sunulmasından sonra 10 gün içerisinde başvuru talebi değerlendirilerek ücretsiz avukat temin edilip edilmeyeceğine dair karar verilir. Karar sonucunu öğrenmek için Adli Yardım Bürosu’nu telefonla arayarak bilgi alınabilir.

Avukatın atandığına dair bilgi, avukatın iletişim bilgileri ile birlikte ilgilisine gönderilir. Avukatın atama tarihinden itibaren en geç 45 gün içerisinde avukat ile iletişim kurularak hukuki yardıma destek olacak tüm bilgi ve belgeler avukata verilmelidir. Bu, boşanma avukatının gerekli tüm hukuki işlemleri başlatabilmesi için gereklidir.

Diğer yandan, ücretsiz avukat atanmış olması, ilgilinin hiçbir harcama yapmayacağı anlamına gelmez; avukatın yapması zorunlu dava harç ve masrafları ilgilisi tarafından karşılanmalıdır.

Dava sonunda maddi yarar sağlanması halinde Adli Yardım Bürosu’na elde edilen menfaatin %5’i ödenmelidir. Nitekim bu sayede Adli Yardım Bürosu avukatlara yapılacak ödemelere bütçe oluşturabilmektedir.

Haksız kazanç sağlamak veya gerçekten maddi yardıma ihtiyaç olmaksızın Adli Yardım Bürosu’ndan sahte belge ve bilgilere istinaden ücretsiz avukat alınması halinde, ilgili kişiye karşı yasal işlem başlatılır ve avukata ödenen ücret ilgilisinden faizi ile birlikte tahsil edilir.

Tüm bunlardan bağımsız olarak, atanan ücretsiz avukatın adli yardım hizmetinden istifa etmesini sağlayacak davranışlarda bulunmak veya adli yardım hizmetinin kendiliğinden durmasına neden olacak bir işlem yapmak yasaktır. Aksi halde, Adli Yardım Bürosunun avukata ödediği ücretin iki katı kadar miktarın Adli Yardım Bürosuna ödenmesi gerekecektir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ali Tümbaş

Fatih, Fevzi Çakmak Blv. No:139, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

Call Now

WharsApp
Avukat Ali Tümbaş
Merhaba ben Avukat Ali Tümbaş, Size nasıl yardımcı olabilirim?